logo
logo
logo

Девојка загина во тешка автобуска несреќа во Австрија

Vecer | 19.09.2023

Девојка загина во тешка автобуска несреќа во Австрија

Како што пишува „Билд“ загинала девојка (19), а петмина од патниците се тешко повредени.

Кога пристигнале пожарникарските екипи, се верувало дека многу патници сè уште се заробени во автобусот, а најмалку тројца морало да бидат ослободени со помош на хидраулична опрема за спасување.

Според портпаролот на Црвениот крст, се работело за голема операција со осум спасувачки возила и две амбулантни возила. Во акцијата за спасување и извлекување учествувале 55 пожарникари.

Возачите на автобусот биле негативни на алкотестот, а во моментов се на распит.

Портпаролката на полицијата изјави дека во автобусот имало патници од Австрија, Словенија, Италија, Германија и Украина.

Автобусот патувал од Берлин, преку Линц, до италијанскиот град Трст.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk