logo
logo
logo

Демократите загрижени-Трамп за прв пат има голема предност

Vecer | 09.12.2023

Демократите загрижени-Трамп за прв пат има голема предност

Според весникот, рејтингот на Бајден во моментов е на најниско ниво откако е избран за претседател и го поддржуваат 43 отсто од гласачите, додека 47 отсто од анкетираните го поддржуваат Трамп.

Водството на републиканецот и поранешен претседател на САД се зголемува на шест процентни поени кога ќе се додадат потенцијалните независни кандидати, кои заедно имаат околу 17 отсто поддршка.

Најпопуларен меѓу нив е Роберт Кенеди Џуниор, за кого би гласале осум отсто од испитаниците.

Незадоволството од Бајден е сеприсутно во новата анкета, пишува американскиот весник и наведува дека само 23 отсто од гласачите велат дека политиката на Бајден им помогнала лично, додека 53 отсто велат дека политиката на претседателот им наштетила.

Спротивно на тоа, околу половина од гласачите велат дека политиката на Трамп за време на неговото време како претседател лично им помогнала, додека повеќе од 37 отсто велат дека ги повредиле.

Резултатите од истражувањето претставуваат нов шок за Бајден и неговите демократи, од кои некои отворено изразуваат загриженост дека 81-годишниот е способен да победи на изборите и да служи како претседател уште четири години.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk