logo
logo
logo

Белата куќа: Русија неодамна користеше ирански дронови за напади на Киев

Vecer | 09.06.2023

Белата куќа: Русија неодамна користеше ирански дронови за напади на Киев

Русија добила стотици беспилотни летала од Иран, како и опрема за производство на беспилотни летала, соопшти Белата куќа.

„Тоа е целосно одбранбено партнерство кое е штетно за Украина, соседите на Иран и меѓународната заедница“, рече портпаролот на Советот за национална безбедност Џон Кирби. Иран претходно соопшти дека ѝ испорачувал беспилотни летала на Русија пред почетокот на војната, но не и потоа.

Повикувајќи се на неодамна декласифицираните информации, Белата куќа соопшти дека дронови или беспилотни летала (UAVs), произведени во Иран и транспортирани преку Каспиското Море биле користени од руските сили против Украина.

„Во последните недели Русија употреби ирански беспилотни летала за да го нападне Киев и да го тероризира украинското население, а се чини дека руско-иранското воено партнерство се продлабочува“, рече Кирби.

„Загрижени сме и што Русија соработува со Иран во производството на ирански беспилотни летала во Русија“, се вели во соопштението. Поддршката меѓу двете земји тече на двата начина, рече Кирби, а Иран бара од Русија воена опрема вредна милијарди долари, вклучувајќи хеликоптери и радари.

„Русија му понуди на Иран невидена одбранбена соработка, вклучувајќи проектили, електроника и противвоздушна одбрана. Ние продолжуваме да ги користиме сите алатки што ни стојат на располагање за да ги разоткриеме и попречиме овие активности, вклучително и споделување на ова со јавноста - и ние сме подготвени да направиме повеќе“. рече тој..

Кирби рече дека трансферите со беспилотни летала се кршење на правилата на Обединетите нации и дека САД ќе се обидат да ги повикаат двете земји на одговорност. САД претходно санкционираа ирански компании за снабдување со беспилотни летала за Русија.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk