logo
logo
logo

Америка одобри продажба на воена опрема на Тајван од 500 милиони долари

Vecer | 27.08.2023

Америка одобри продажба на воена опрема на Тајван од 500 милиони долари

Американските власти ја одобрија потенцијалната продажба на воена опрема во вредност од 500 милиони долари на Тајван, потег што веројатно ќе поттикне дополнителни тензии со Кина.

Американскиот Стејт департмент се обиде да ја смири кинеската загриженост за предложената продажба, која ќе вклучува инфрацрвени системи за пребарување и следење, поддршка за муниција и опрема за програмата за борбени авиони Ф-16.

„Предложената продажба на оваа опрема и поддршка нема да ја променат основната воена рамнотежа во регионот“, се вели во соопштението на Стејт департментот.

За продажбата ќе се преговара со одбранбената и воздушната компанија Локхид Мартин. Конечниот договор се уште не е потпишан.

Извор: al-Jazeera

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk