logo
logo
logo

ПОЧНУВА СЕРИЈА КРИЗИ КОИ ЌЕ ГО РЕФОРМИРААТ СВЕТОТ: Израелските служби направиле извештај за владата - не ги прекинувајте односите со Русија и Кина

Vecer | 20.12.2022

ПОЧНУВА СЕРИЈА КРИЗИ КОИ ЌЕ ГО РЕФОРМИРААТ СВЕТОТ: Израелските служби направиле извештај за владата - не ги прекинувајте односите со Русија и Кина

Израелското Министерство за разузнавање подготви извештај во кој предупредува дека светот е на работ на транзиција кон нов глобален поредок, објави во понеделникот Jerusalem Post.

“Според документот, светот наскоро ќе се соочи со низа истовремени кризи кои ќе ја преобликуваат геополитиката на планетата, технолошките центри, економскиот поредок и низа други области, од здравство до енергија“, се наведува во документот. Меѓу силните страни на Израел, Министерството, наводно, ја наведе новооткриената енергетска отпорност на областа, благодарение на откривањето на големи наоѓалишта на природен гас во морето.

Тим од осум експерти формулирал препораки за тоа како израелската влада би можела да ја води нацијата низ превирањата и да ги следи своите стратешки геополитички цели, според Пост.

Израел ќе мора внимателно да ги балансира добрите односи со САД, со врските со Русија и Кина, кои Вашингтон ги третира како ривали, предупредуваат експертите.

САД ги обвинуваат другите две нации за поткопување на таканаречениот “поредок заснован на правила“ и сакаат сите нивни сојузници да бидат вклучени во нивната стратегија за спротивставување на Москва и Пекинг. Израел, и покрај тоа што имаше децениски сојуз со Вашингтон, не беше толку ентузијаст како некои други нации.

Се очекува Кина во блиска иднина да потпише договор за слободна трговија со Израел, прв за регионот на Блискиот Исток. Израел, исто така, одби да воведе сеопфатни економски санкции кон Русија поради конфликтот во Украина и ги отфрли барањата на Киев за напредни системи за оружје.

Препораките на разузнавачката служба беа објавени во понеделникот на конференција зад затворени врати на која присуствуваа високи претставници на одбраната и разузнавањето на Израел, објави “Џерусалим пост“.

Весникот наведува дека поранешниот шеф на разузнавањето на ИД, Амос Јадлин, го коментирал долгогодишниот конфликт на Израел со регионалниот главен непријател Иран, велејќи дека Техеран се нашол изолиран по помирувањето на Израел со некои арапски земји со посредство на САД.

Генералниот директор на одделот за разузнавање, Алекс Дан, рече дека новиот извештај за проценка се фокусира на ограничување од 10 години и се разликува од претходните производи на неговиот оддел, кои изгледаа 20 години напред, според Пост. Секретарот за разузнавање Елазар Стерн, наводно, забележал дека неговата канцеларија се обидува да “помогне во обликувањето“ на идниот пејзаж, а не едноставно да го истражува.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk