logo
logo
logo

Втората страна на војната

Група од Демократите на Бајден БАРА ЗАПИРАЊЕ НА ПОМОШ ЗА УКРАИНА И ПРЕГОВОРИ

Vecer | 24.10.2022

Група од Демократите на Бајден БАРА ЗАПИРАЊЕ НА ПОМОШ ЗА УКРАИНА И ПРЕГОВОРИ

Група од 30 либерали од Домот на Демократите го повикуваат претседателот Бајден драматично да ја смени својата стратегија за војната во Украина и да продолжи со директни преговори со Русија, што е прв пат истакнати членови на неговата сопствена партија да го притиснат да го промени својот пристап кон Украина.

Писмото, испратено до Белата куќа во понеделникот и објавено од „Вашингтон пост“, може да создаде поголем притисок врз Бајден додека тој се обидува да ја одржи домашната поддршка за воените напори, во време кога регионот оди во потенцијално тешка зима и републиканците се закануваат дека ќе ја прекинат помошта за Украина доколку повторно го преземат Конгресот.

Во писмото предводено од Републиканката Прамила Џајапал (Д-Ваш.), претседавач со Конгресната пратеничка група, 30-те демократи го повикуваат Бајден да ја запре невидената економска и воена поддршка што САД и даваат на Украина „проактивен дипломатски притисок, удвојување на напорите за барање реална рамка за прекин на огнот“.

Демократите се посебно загрижени што Соединетите Држави не се впуштаат во редовен дијалог со Русија како дел од нивните напори да се стави крај на долготрајната војна која предизвика илјадници смртни случаи и раселени 13 милиони луѓе. Администрацијата на Бајден беше категорична дека зависи од Киев дали и кога ќе преговара со Русија, тврдејќи дека Украинците како слободен народ треба да одлучуваат за својата судбина.

Но, некои руски експерти велат дека Москва ќе преговара само со Соединетите Држави, која е друга суперсила. Пратениците велат дека промената мора да се искористи со оглед на ширењето на војната, додавајќи: „Алтернативата на дипломатијата е долготрајната војна, и со нејзините придружни извесности и со катастрофални и непрепознатливи ризици“.

Либералните демократи забележуваат дека катастрофалните последици од војната се повеќе се чувствуваат многу подалеку од Украина, вклучувајќи ги покачените цени на храната и бензинот во Соединетите држави и скоковите на цената на пченицата, ѓубривото и горивото што создадоа глобален недостиг на храна, а да не ја спомнуваме опасноста од нуклеарен напад од Москва.

Портпаролот на Белата куќа Џон Кирби, одговарајќи на писмото на пратениците, рече дека администрацијата „ја цени нивната порака со многу внимателна загриженост“, но повтори дека Украинците мора да бидат главна страна за какви било дипломатски чекори.

„Нема да водиме разговори со руското раководство без да бидат претставени Украинците“, рече Кирби за време на брифингот со новинарите. „Г. Зеленски треба да одреди – бидејќи тоа е неговата земја – како го гледа успехот и кога треба да преговара“.

Тој додаде: „Сите ние би сакале да видиме оваа војна да заврши денес, и сосема искрено би можела да заврши денес доколку г-дин Путин ја направи вистинската работа и ги повлече своите војници“.

Пратениците кои се потписници на писмото имаат мака да се разликуваат од републиканците кои исто така го оспоруваат пристапот на Бајден кон Украина. Некои конзервативци сега ја доведуваат во прашање американската помош за Украина поради нејзината цена и, во неколку случаи, изразуваат очигледни симпатии за рускиот претседател Владимир Путин.

„Немаме никакви илузии во врска со тешкотиите поврзани со ангажирањето на Русија со оглед на нејзината срамота и незаконска инвазија на Украина“, се вели во писмото на демократите. „Ако постои начин да се стави крај на војната со зачувување на слободна и независна Украина, одговорноста на Америка е да ги следи сите дипломатски патишта за да го поддржи таквото решение што е прифатливо за народот на Украина“.

Писмото беше потпишано од некои од најпознатите и најискрените либерални демократи во Конгресот, вклучително и пратениците Џејми Раскин , Александрија Окасио-Кортез , Кори Буш , Ро Кана  и Илхан Омар.

Засега, нивната позиција останува малцинство во Демократската партија, која со огромно мнозинство ги поддржа осудите на Бајден за Русија и неговото водење на глобална коалиција за да и даде огромна поддршка на Украина. Бајден го определи конфликтот како дел од неговиот поширок став дека светот е сведок на историска конфронтација меѓу авторитаризмот и демократијата.

Дури ни секој член на Конгресната прогресивна група не се приклучи на повикот од понеделникот за промена на стратегијата. Пратеникот Рубен Галего посочи дека поддржува обезбедување на Украина доволна помош и оружје за целосно да ја добие војната.

Вашинтон Пост, 24.10.2024

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk