logo
logo
logo

“Златната топка“ ќе се доделува на 30 октомври, ќе има промени во начинот на гласањето!

Vecer | 09.06.2023

“Златната топка“ ќе се доделува на 30 октомври, ќе има промени во начинот на гласањето!

Како што информираат од “Франс фудбал“, церемонијата на доделувањето на престижната награда “Златна топка“ ќе се одржи на 30 октомври во Париз.

Во текот на вечерта во гала манифестација, и официјално ќе се дознае кој ќе биде наследникот на Карим Бензема кој за минатата година бепе прогласен за најдобар фудбалер во светот.

Инаку, како што се најавува, ќе има и промени во начинот на гласањето.

Како прво имињата на 30-те кандидати ќе бидат објавени на еден месец порано, на 30 септември.

Сега критериумот број еден ќе бидат индивидуалните настапи на играчот, потоа и одлучниот и импресивен карактер на кандидатот, пред освоните трофеио во овој колективен спорт.

Жирито е намалено на 100 гласачи – новинари кои доаѓаат од првите 100 земји според ранкингот на ФИФА.

Инаку оваа награда на “Франс фудбал“ се доделува од 1956 година.


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk