logo
logo
logo

Суспензија од ФИФА за спортскиот директор на Тотенхем

Vecer | 29.03.2023

Суспензија од ФИФА за спортскиот директор на Тотенхем

Спортскиот директор на Тотенхем, Фабио Паратичи нема да може да ги извршува задачите откако Светската фудбалска куќа (ФИФА) му изрече казна. Во јануари поранешниот директор на Јувентус беше санкциониран од Италијанската фудбалска федерација со забрана за извршување на дејности во период од 30 месеци. Причината е обвинение за финансиски злоупотреби во клубот, поради кои 11 официјални лица добија санкции, а на торинскиот клуб му беа одземени 15 бодови.

Суспензијата беше валидна само на територијата на Италија, па тоа не му пречеше на Паратичи да работи во Тотенхем. Меѓутоа ФИФА ја направи санкцијата валидна за цел свет што значи дека Паратичи нема да може да обавува фудбалска функција ниту во Тотенхем ниту било каде во светот 30 месеци.

Паратичи се грижеше за трансферите во Тотенхем, разговараше со агенти, преговараше за зделки, сега останува тој да обавува само внатрешни дејности, вклучително и да присуствува на состаноци. ТОј ќе има право да учествува во преговорите и изборот на нов менаџер на клубот, прашање кое се уште е отворено.


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk