logo
logo
logo

Шалке „торпедиран“ на домашен терен: Лајпциг се прошета во Гелзенкирхен (ВИДЕО)

Vecer | 24.01.2023

Шалке „торпедиран“ на домашен терен: Лајпциг се прошета во Гелзенкирхен (ВИДЕО)

На Шалке не му се пишува добро. Последопласираниот тим во Бундеслигата доживеа уште една нова катастрофа, откако денеска во првиот меч од новото 17. коло на домашен терен беше „торпедиран“ од екипата на Лајпциг со 6:1.

Гостите уште во првите 15 минути поведоа со 2:0 со головите на Андре Силва и на Хенрихс, за до крајот на полувремето со вториот гол на Андре Силва и еден на Тимо Вернер да заминат на пауза со 4:0.

Шалке успеа да намали на 4:1 по само 10 минути игра во второто полувреме преку Козуку, но „биковите“ ја потврдија доминацијата со головите на Олмо (83’) и Поулсен (89’) за конечни 1:6 со кои останаа на второто место на табелата.


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk