logo
logo
logo

Почина една од легендите на Манчестер Сити

Vecer | 03.10.2023

Почина една од легендите на Манчестер Сити

Поранешниот напаѓач на Манчестер Сити, Френсис Ли, кој подоцна стана претседател на клубот, почина на 79-годишна возраст, соопштија од англискиот шампион . Ли имаше 330 настапи за „Граѓаните“ и 148 голови,а почина вчера во раните утрински часови по долга борба со ракот.

Френсис Ли се пресели во Манчестер Сити во 1967 година од Болтон. Веќе во првата сезона во клубот стана шампион на Англија, а во седум сезони со тимот на „небесно сините“ ги подигна и ФА Купот, Лига Купот и Купот на УЕФА. Подоцна поранешниот англиски репрезентативец го облече тимот на Дарби Каунти, со кој стана и шампион на Англија.

За репрезентацијата на Англија, Ли има 10 гола на 27 натпревари. Помеѓу 1994 и 1998 година, тој беше на чело на раководството на Сити.


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk