logo
logo
logo

По четири години, Северна Кореја ќе одигра прв меѓународен меч

Vecer | 18.09.2023

По четири години, Северна Кореја ќе одигра прв меѓународен меч

За првпат по речиси четири години, Северна Кореја ќе биде дел од меѓународен фудбалски турнир, откако земјата потврди дека ќе учествува на овогодинешните Азиски игри.

Северна Кореја повторно ќе излезе на мегдан со остатокот од светот во рамките на Азиските игри, кои ќе започнат утре.

Азиската земја нема настап на меѓународна сцена речиси четири години откако реши да ги затвори границите поради пандемијата со Ковид 19. Последниот меѓународен натпревар фудбалската селекцијата на оваа азиска земја го одигра на 19 ноември 2019 година, против Либан (0:0).

Овие игри не се во календарот на ФИФА, па затоа селекцијата на Северна Кореја до 23 години ќе биде во група со Тајван, Киргистан и Индонезија.


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk