logo
logo
logo

ОФИЦИЈАЛНО: Продадени дел од акциите на Ливерпул

Vecer | 28.09.2023

ОФИЦИЈАЛНО: Продадени дел од акциите на Ливерпул

Потрагата на „Fenway Sports Group“ за инвестиции во Ливерпул е финиширана откако сопствениците на „Црвените“ потврдија дека компанијата „Dynasty Equity“ купила мал дел од контролниот пакет на акции во клубот, а со овој потег ќе биде исчистен банкарскиот долг на клубот, а парите нема да бидат искористени за инвестиции во играчкиот кадар.
Од клубот не ја соопштија сумата, но се претпоставува дека е меѓу 100 и 200 милиони долари. Во овој момент нема да има промени во контролниот сектор во фудбалскиот клуб.


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk