logo
logo
logo

ОФИЦИЈАЛНО: Јамал во Барса до 2026 година и клаузула од 1 милијарда евра

Vecer | 02.10.2023

ОФИЦИЈАЛНО: Јамал во Барса до 2026 година и клаузула од 1 милијарда евра

Барселона на својата интернет страница објави дека го продолжила договорот со 16-годишниот напаѓач Ламине Јамал. Новиот договор е со важност до 30 јуни 2026 година што е максимална должина на соработка за играч на негови години според правилата на ФИФА. Клаузулата за раскин на договорот изнесува една милијарда евра.
Јамал дебитираше за Барса на 15 години, 9 месеци и 16 дена во април 2023 година што е најмладиот фудбалер на каталонскиот тим кој се појавил на терен на официјален меч.
Исто така Барселона објави нето профит од 304 милиони евра во сезоната 2022/23.


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk