logo
logo
logo

Невидена брука на С. Арабија: Само 61 гледачи на мечот меѓу Ал Ријад и Ал Фејха…па ПМФЛ за нив е “Бундеслига“!!!

Vecer | 27.09.2023

Невидена брука на С. Арабија: Само 61 гледачи на мечот меѓу Ал Ријад и Ал Фејха…па ПМФЛ за нив е “Бундеслига“!!!

Факт е дека во С. Арабија се вложуваат милијарди долари.Пребогатите Арапи не жалат пари за да ги донесат најголемите светски ѕвезди и тоа успева. Но се чини дека полека но сигурно опаѓа интересот кај фановите, освен се разбира за мечевите на Ал Хилал, Ал Итихад, Ал Наср и Ал Ахли, таа голема четворка, се останато далеку помалку се гледа.

Па така за вчера на Куп средбата меѓу Ал Ријади Ал Фејха, на трибините имало само 61 гледачи. Што секако дека е брука.

Па за ваквата посета и ПМФЛ за нив е “Бундеслига“ во однос на бројот на фановите, ако се знае дека кај нас кога играат Вардар, Шкендија, Тиквеш, Брегалница…речису стадионите се полни.

Инаку во просек во елитната лига во С. Арабија посетата е по 5.000 гледачи на меч, и тоа во последните кола, што секако дека е слабо.


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk