logo
logo
logo

Меси испиша историја и го остави Роналдо зад себе!

Vecer | 28.05.2023

Меси испиша историја и го остави Роналдо зад себе!

Лионел Меси му го донесе 11. трофеј на ПСЖ во францускиот шампионат. Тој во ремито против Стразбур го постигна 496. погодок во најсилните европски лиги и со тоа го помина Кристијано Роналдо на оваа листа, кој сега има еден погодок помалку.

Аргентинецот овој гол го постигна во 59. минута, ја искористи асистенција од Килијан Мбапе за водство од 0-1. Противникот подоцна израмни на 1-1, резултат кој не се смени до крајот на натпреварот.

Меси, кој стана омразен во Париз, сега на овој клуб му донесе историја, сега „светците“ се најтрофејни во францускиот шампионат со 11 титули, една повеќе од Ст.Етјен.


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk