logo
logo
logo

Мексиканец собори гол-рекорд во најсилната холандска лига

Vecer | 08.12.2023

Мексиканец собори гол-рекорд во најсилната холандска лига

Напаѓачот на Феенорд, Сантијаго Хименез постигна гол во 94 минута за победа над Волендам (3:1), соборувајќи рекорд по број на постигнати голови во најсилната холандска лига во една календарска година.
Мексиканецот стигна до бројката 31 гол во Ердивизијата и со тоа го собори претходниот рекорд поставен во 2009 година од страна на уругвајскиот напаѓач Луис Суарез во Ајакс и изнесуваше 30 голови.
А сезонава Хименез кој има 22 години, постигна 20 голови во 19 настапи за Феенорд сезонава во сите натпреварувања. Само во Ердивизијата има 18 и е на врвот на листата на стрелци.
Тој рекорд Хименез може да го подобри затоа што до крајот на годината Феенорд ќе одигра уште три лигашки натпревари – со Хераклес (гости) и НЕЦ (дома).


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk