logo
logo
logo

Лукаку е нов рекордер во квалификациите

Vecer | 20.11.2023

Лукаку е нов рекордер во квалификациите

Белгискиот национален тим го совлада Азербејџан со 5:0 во меч од квалификациите за ЕП 2024. Напаѓачот Ромелу Лукаку постигна четири голови и со тоа стана рекордер во квалификациите за Евро-шампионатот.

Лукаку постигна 14 голови во квалификациите со што е на првото место на листата на рекордери, на второто место сега се Дејвид Хили  од Северна Ирска и Роберт Левандовски од Полска со по 13 голови.

Хили до 13 голови стигна во квалификациите за ЕП 2008, додека Левандовски во квалификациите за ЕП 2016.

Лукаку постигна три гола во победата на Белгија на гостувањето во Шведска со 3:0, по два гола постигна на двата меча против Естонија (вкупно четири), по еднаш стрелаше на двата меча со Австрија, еден гол на реваншот со Шведска и сега четири против Азербејџан.

Белгија ќе игра на ЕП откако го осигура првото место во групата Ф.


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk