logo
logo
logo

Италија, Словенија и Чешка извадија билети за ЕП

Vecer | 20.11.2023

Италија, Словенија и Чешка извадија билети за ЕП

 

Уште две репрезентации се пласираа на Европското првенство кое идната година ќе се одржи во Германија. Од нашата група Ц, Италија одигра без голови против Украина во Леверкузен и тој бод беше доволен за „Аѕурите“ да го сочуваат второто место поради подобрата гол-разлика во однос на Украина (и двете репрезентации завршија со по 14 бодови).

На Чесите им требаше барем бод против Молдавија за да го извадат билетот за ЕП, а тие со стил влегоа на турнирот со победа од 3:0.
И Словенија се враќа на големата сцена. Словенечките фудбалер по 23 години ќе играат на ЕП, а тоа го изборија вечерва со победата над директниот конкурент Казахстан со 2:1.

РЕЗУЛТАТИ
АЛБАНИЈА – ФАРСКИ ОСТРОВИ               0:0
ЧЕШКА – МОЛДАВИЈА   3:0
САН МАРИНО – ФИНСКА            1:2
МАКЕДОНИЈА – АНГЛИЈА            1:1
СЕВЕРНА ИРСКА – ДАНСКА         2:0
СЛОВЕНИЈА – КАЗАХСТАН           2:1
УКРАИНА – ИТАЛИЈА     0:0


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk