Епска драма на Гибралтар, домашните останаа без победа по примен гол во 90+14.минута!

Vecer | 08.09.2024

Навистина супер интересно беше вечерва на средбата на Гибралтар меѓу домашната селекција и Лихтенштајн во Д Лигата на Нациии. Може да се каже дека ова беше и епска драма, нешто невидено во светот на фудбалот.

Инаку мечот кој траеше и повеќе од 105 минути заврши со резултат 2:2, но да тргнеме со ред.

Во 8.минута Гибралтар поведе со голот на Вокер. Во 51.минута Саглам израмни на 1:1.

Во 82.минута Вокер не успеа да постигне втор гол, не реализираше пенал. Беше покажано дека ќе се играат 9 минути судиско продолжение и тогаш почна драмата.

При резултат 1:1, во 90+2.минута на гостите им беше поништен гол. Во 90+7.минута домашните повторно доаѓаат во водство со голот на Сканлон.

Во минутите што следуваат имаше реакции и од двете страни, и Гибралтар и Лихтенштајн барем по еднаш реагираа за пенали, но ништо од тоа, и се така до 90+14.минута кога сепак беше покажан конечно пенал, но за гостите кои го реализираа преку Хаслер за конечни 2:2.

Значи супер драматични 14 минути од судиското продолжение на Гибралтар.