logo
logo
logo

Азар му прости седум милиони евра на Реал!

Vecer | 04.06.2023

Азар му прости седум милиони евра на Реал!

Кога Еден Азар пристигна во Реал Мадрид во 2019 година, падна во „живата кал“ од која четири години се обидува да се извлече. Годините кои ги мина беа исполнети со отсуство од тренинзи, ставањето вишок килограми и доаѓањето на помлади и поамбициозни играчи.

Азар го напушта Мадрид со вкупно седум гола и 12 асистенции на 76 натпревари. Со текот на времето, тој беше само турнат до крајот на клупата и таму мачеше до очекуваната одлука за заминување.

Како што објави Фабрицио Романо, дошло до меѓусебен раскин на договорот меѓу двете страни. За заедничка корист.

Исто така, Белгиецот ќе се откаже од дел од платата што требаше да ја заработи. Со тоа мадриѓани ќе заштеди 7.000.000 евра во нивната каса. Барем финансиски ќе имаат корист.

Каде ќе оди понатаму Азар се уште не е познато.


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk