logo
logo
logo

СКАНДАЛ ВО ГРАДИНКА во Шутка: 11-месечно бебе завршило со СКРШЕНО РАМО

Vecer | 23.09.2023

СКАНДАЛ ВО ГРАДИНКА во Шутка: 11-месечно бебе завршило со СКРШЕНО РАМО

11-месечно бебе наместо да се адаптира во градинка, се здобило со скршеница на десното рамо обвинуваат родителите.

Немилиот настан се случил во градинка во Шуто Оризари тврди таткото Имер Салиу. Тој со рендген снимки во рацете излезе јавно да ја докажува повредата на неговото чедо и да го искаже револтот за тоа што и се случило на 11-месечната ќеркичка. Салиу вината ја бара во негувателките кои биле одговорни за децата и бара одговорност од раководството на градинката и од општина Шуто Оризари, пренесува ТВ Алфа.

-Бебе од 11 месеци не може само да си ја скрши коската. Бебе од 11 месеци не може да зборува и да оди. Тоа бебе било под надзор на негувателките во моментот на настанатата повреда. Дали се они фактор на повредата, дали они ја предизвикале дали они не внимавале на неа дека се случило ова не знаеме. Не добивме конкретен одговор за ова. Како родител загрижен барам одговорност од сите институции поготово од општината Шуто Оризари коишто ги вработуваат негователките, вели таткото на бебето, Имер Салиу.

Салиу е гневен од односот на вработените во градинката затоа што не добил никакви информации дека неговата ќерка има скршеница, вели дека ќе направи се за да ја дознае вистината.

- Откако ја земавме немаше видни траги на неа, прашавме зошто е повредена ми рекоа дека сама се повредила била нервозна од забите. А за тоа што се случило со рамото не добивме конкретен одговор. Се надевам ќе добиеме одговор што и како се случило, бидејќи секој родител би сакал да го знае тоа, вели Салиу.

Ова не е прв случај на пријава за повредено дете во градинка. Минатата година десетмесечно бебе во гевгелиската градинка „Цветови“, се здоби со полесни повреди откако за тоа пријавија родителите, а не градинката, потсети Алфа.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk