Неспособноста чини премногу. Спасете ја Македонија. Одете си!, напиша лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, споделувајќи видео со траорни фотографии од пожарите кои ја зафатија Македонија.

-„Граѓаните оставени без помош“, „Неспособна власт“, „Македонија гори“, „Веќе никој е бара одговори од власта, бара одговорност!“, стои во видеото.