logo
logo
logo

ЗОШТО ТИНА ТАРНЕР СЕ ОТКАЖАЛА ОД АМЕРИКАНСКОТО ДРЖАВЈАНСТВО: Пред 23 години замина и никогаш не се врат

Vecer | 25.05.2023

ЗОШТО ТИНА ТАРНЕР СЕ ОТКАЖАЛА ОД АМЕРИКАНСКОТО ДРЖАВЈАНСТВО: Пред 23 години замина и никогаш не се врат

Вчера почина Тина Тарнер, кралицата на рок музиката, жена која ќе остане запаметена како симбол на борбата против животните неволји, а во оваа прилика се потсетуваме на нејзината голема одлука да ја напушти Америка

Тина Тарнер - лавицата, кралицата на рок музиката, голема сила и вечна инспирација за многумина. Она што го доживеала во својот живот од 84 години, малкумина би го посакале. Дека имаше успех. Да, имаше голема среќа во љубовта, но трагедиите го одбележаа животот на Тина Тарнер.

Нејзината мајка не ја сакала, сопругот брутално ја претепал, а пејачката ја доживеала смртта на двата сина. Многумина би рекле дека нема поголемо проклетство.

Еден роден Американец решил да ги напушти Соединетите Американски Држави пред 23 години и никогаш не погледнал назад.

Неее… замина најдобрата“ – Бројни јавни личности се збогуваат од славната Тина  Тарнер - Сите вести на едно место

„Ја напуштив Америка затоа што мојата кариера беше во друга земја, мојот дечко беше во друга земја. Европа беше таа што ја поддржа мојата кариера и мојата музика. Моето момче се пресели таму за да води компанија и секогаш сакав да заминам во Швајцарија и јас сум многу среќна таму“, рече Тина Тарнер во едно интервју.

"Во Швајцарија се чувствувам како дома. Не можам да замислам подобро место за живеење", изјави кралицата на рок музиката, која се откажа од американското државјанство во 2013 година.

Од 1986 година Тина се забавува со германскиот музички диригент Ервин Бах а се венчале во 1993 година.

Иако Бах е 16 години помлад од Тина, двајцата се заљубиле на прв поглед.

 

По 27 години врска, Тина и Бах се венчале на езерото во Цирих, а Тина го нарекла Бах нејзината „сила на природата“.

Со зборовите дека ништо не ја врзува за Америка освен семејните врски, таа ја напушти оваа земја без ни да погледне назад.

На предната страна на нејзиниот имот стои метална табла на која пишува: „Не ни помислувајте да ја вознемирувате Тина Тарнер пред пладне“.

 

 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk