Помина точно еден месец од инаугурацијата и во неговиот прв говор пред меѓународната публика во петокот – како дел од Конференцијата за безбедност во Минхен (клучна конференција за безбедност и надворешна политика која се одржува секоја година) – Џо Бајден истакна неколку клучни поенти и стави до знаење како би изгледал начинот на кој Америка, под негово владеење, ќе се доближи до светот.

Некои веќе со ентузијазам истакнуваат дека ова е „историски пресврт“. Секако, во овој случај, „пресвртот“ всушност значи напуштање на пристапот на претходната администрација на Трамп и враќање на веќе добро познатиот американски пат што го користеа во двата мандата на Барак Обама за време на кои Бајден беше потпретседател.

Сето ова беше повеќе од очекуваното, но сега доаѓа како недвосмислена потврда од самиот Бајден.

„Америка се врати, трансатлантскиот сојуз се врати и ние повеќе не гледаме наназад, ние само ќе се радуваме заедно“, рече Бајден во петочната најцитирана реченица од својот говор.

Кои се тоа ​​„ние“ кои заедно одиме напред? Соединетите држави и Европа, се разбира.

„Партнерството меѓу Европа и Соединетите држави е темелот на сè што сакаме да постигнеме во 21 век“, рече тој.

Тоа е приличен „пресврт“ во однос на политиката што ја водеше Доналд Трамп.

Ајде да го кажеме на овој начин – двете администрации на Обама го дефинираа патот до овие „достигнувања во 21 век“, а администрацијата на Бајден сега ги продолжува. Планот само делумно пропадна бидејќи администрацијата на Трамп „дури не ни смееше да постои“ – сè што започнаа Обама и Бајден требаше да продолжи уште посилно од првата американска претседателка, Хилари Клинтон.

Трамп ги спречи плановите и ги одложи за 4 години обидувајќи се да започне нова приказна, нова американска насока, неговата политика „Америка првa (America first)“.

Ако случајно Трамп добиеше втор мандат, оваа политика сега ќе беше уште поизразена, а тоа особено ќе се рефлектираше во оние фактори кои Бајден сега ги потенцира како најважни – трансатлантските односи, зајакнување на НАТО, градење на „визија за 21 век “(триумф на либералните демократии, не само надвор, туку и„ дома “).

На некој начин, администрацијата на Џо Бајден е администрација на Хилари Клинтон, сè што е планирано да се управува од него. Тогаш, зошто го имаме Џо во Белата куќа, а не Хилари? Бидејќи Демократската партија сфати дека Клинтон не успеа во 2016 година, сепак е донекаде „виновна“ што Трамп беше на власт последните 4 години.

Но, процесот мораше да продолжи, па затоа идејата, да речеме, Трамп да биде запрен уште во 2016 година со некој што тоа го може, како Берни Сандерс, не беше во предвид.

За време на говорот во петокот, Бајден не го спомна Трамп по име, но тој јасно алудираше на него кога, на пример, зборуваше за НАТО.

„Знам дека последните неколку години беа тешки и предизвикувачки за нашите трансатлантски односи, но САД сега се фокусирани на повторно работење со Европа, консултации со Европа, со цел да ја повратат нашата позиција на доверба и лидерство“, рече Бајден.

 

Biden
Biden

Со други зборови, на Европа и се вели да биде среќна затоа што „стариот шеф“ се вратил и повторно се знае кој е лидер. И тоа нема да биде голем проблем за Бајден, бидејќи тоа е нешто што самата Европа го посакуваше (барем ако зборуваме за доминантната структура на управување во Европа).

За Брисел, а особено за Париз и Берлин, тоа е чувство кога товарот паѓа од грб, товар што тие воопшто не беа подготвени да го поднесат, барем не сеуште (или никогаш).

Францускиот претседател Емануел Макрон, кој меѓу првите виде дека „непријателот се пошегувал“ со Трамп, во еден момент изјави дека НАТО е „клинички мртов“.

Сега истиот тој Макрон вели дека „верува во НАТО“.

Се разбира, тој верува затоа што знае дека не е итно за него и за Европа да се изградат некои алтернативни воено-безбедносни наднационални структури (кои се на некој начин сврзно ткиво за општото постоење на официјалниот економски-политички модел на управување со Западен свет). Макрон ќе продолжи да ја споменува можноста за формирање на „европска армија“, дури и заради имиџот, но тој е задоволен што тоа може да биде само теорија подолго време од неодамнешната пракса.

Подеднакво се среќни, ако не и посреќни во Берлин. Ангела Меркел и компани со ентузијазам ја дочекаа веста дека американската армија нема да се повлече од Германија.

Она што Европа сега го очекува, а Бајден знае дека мора да им го даде, е еден вид потврда дека Америка нема да го повтори „икањето“ во форма на Доналд Трамп.

Затоа, Бајден ќе мора на секој начин да покаже дека САД ќе ја спречат можноста Трамп – или некој како Трамп – да се врати на власт во Вашингтон. Ќе мора некако да го засили задушувањето на конзервативните гласови, медиумите, по можност во соработка со големите технолошки гиганти кои ќе играат клучна улога во „одбраната“ на САД од новиот бран трампизам или нешто слично.

Во основа тоа е многу „деловна“ врска.

Администрацијата на Бајден, како еден вид корпорација, мора да им објасни на своите акционери како и на кој начин ќе ги постигне своите, а со тоа и заедничките цели. Тој мора да се справи со опасноста што ја виде целиот свет, мора да каже дека системот ќе се брани од евентуално повторување на 6 јануари 2021 година.

Верните сојузници на Америка доброволно ќе го спуштат прагот на толеранција, што значи дека Бајден, покрај тоа, може да се очекува да ја „исчисти“ ситуацијата. Јасно е дека ова мора да вклучува сузбивање на слободата на говорот, но никој од засегнатите нема да се спротивстави.

Тука зборуваме за тоа што „Соединетите држави и Европа“ планираат да направат заедно во врска со повторното зајакнување на трансатлантскиот сојуз, но во оваа приказна немаме двајца актери, туку четворица.

Двајцата се компатибилни едни со други што моментално се на власт, но преостанатите двајца – едниот на овој, а другиот на Атлантикот – се во опозиција. Американската и европската конзервативна опозиција сè уште се присутни со ова американско чувство за моќ во нивните раце и ќе сторат сè за да ја повратат.

Актуелната владејачка структура во Европа со ентузијазам го повикува Бајден не заради тоа што тој го вели, туку заради тоа што тој го претставува – сигурност дека тие самите нема да бидат отстранети како нивните американски колеги во 2016 година.

Иако, разбирливо, по „епизодата Трамп“ тие сепак не се чувствуваат целосно безбедно. Околу Атлантикот сè уште има многу немири и Џо ќе мора да покаже дека „Америка се врати“, најпрво со зборови, што сега го прави, а потоа мора да продолжи понатаму.

Што значи сето ова? Зајакнување на заедничкото непријателство кон Русија, поддршка за нови промени на режими, трансатлантско планирање за сузбивање на Кина (конфронтација или асимилација).

За време на својот говор, Бајден, како што се очекуваше, се осврна и на Русија, нарекувајќи ја „насилник“. Тој рече дека Соединетите држави и нивните сојузници мора да работат заедно за да ги спречат „руските напори за дестабилизација на демократијата“.

„Ние сме во процес на темелна дебата за идната насока на светот. Од една страна, има такви кои, со оглед на Четвртата индустриска револуција и глобалната пандемија, тврдат дека автократијата е најдобриот пат напред. Ќе се соочиме  со овие предизвици, рече Бајден за време на својот говор.

Тој додаде доза на драма со:

„Историчарите ќе пишуваат за овој момент. Ова е пресвртна точка. И верувам со секој дел од моето битие дека ќе надвладее демократијата “.

Тоа е она што го рече Џо Бајден, но историчарите не треба да се занимаваат со неговите зборови, бидејќи геополитичките аналитичари веќе многу добро ги предвидоа веднаш штом стана јасно дека тој ќе ја преземе власта во Соединетите држави.

Да, Соединетите држави се „вратија“ и тоа се добро познатите САД. Единствено прашање е колку тој е во состојба да продолжи таму каде што застана затоа што, како што видовме, внатрешните противречности веќе кородираат, анализира адвансе.

Политико, пак, од друга страна анализира дека Европа веќе изградила свои мостови кон истокот.

Влошувањето на плукањата меѓу Вашингтон и Берлин во врска со изградбата на Германија на гасоводот „Северен поток 2“ заедно со иницијативата на Бајден „Произведено во Америка“ за заштита на американската индустрија од странски увоз, исто така, ги наруши односите меѓу новата администрација и Европа.

Светот се промени откако Бајден беше последен пат на власт како заменик претседател на тогашниот претседател Барак Обама.

Европа ја продлабочи зависноста од Кина, на пример, до степен што некогаш изгледаше незамислив.

Минатата година Кина дури ги надмина и САД како најголем трговски партнер на ЕУ (сепак САД остануваат најголем извозен пазар во Европа). Во последниве недели, повиците станаа сè погласни во многу земји на ЕУ блокот да одобри кинеска вакцина против коронавирус, што е уште еден знак дека се зголемува довербата во авторитарната земја низ целиот континент.

Навистина, иако во САД има двопартиски консензус дека Кина претставува фундаментална закана за западната демократија, Европејците се многу сангвистични. Тоа се должи во голема мера на желбата на Европа да ги одржи и прошири комерцијалните врски со Кина.

Германија, со своите автомобилски и инженерски сектори длабоко вкоренети во земјата, честопати е двигател на европскиот притисок во Кина. Но, многу помали земји се среќни да одат на тоа возење, особено оние во Централна и Источна Европа, кои Пекинг ги воодушеви со ветување за инвестиции.

Сепак, истите тие земји се поделени помеѓу желбата да се истражат економските можности со Кина и нивната зависност од САД за безбедност.

Тие натпреварувачки интереси беа изложени минатата недела на состанокот на таканаречениот 17 + 1, форум создаден од Пекинг за градење врски со 17 земји од Централна и Источна Европа. Половина од 12-те национални лидери на ЕУ поканети во клубот не се појавија да му оддадат почит на кинескиот претседател Си Џипинг, кој беше домаќин на настанот.

Но, другата половина учествуваше, можеби загрижена за последиците од тоа да не го стори тоа.

Бајден веројатно ќе биде чувствителен на тие притисоци од едноставна причина што тие исто така постојат и за САД и покрај сите сомнежи на Вашингтон во врска со Кина, економскиот заплет на Америка со Кина не е помалку длабок.

За САД, Европа претставува не само најважниот трговски партнер на Америка, туку стратешка врска во соочувањето со глобалните противници од Русија до Кина до исламскиот терор. Затоа, враќањето на Европа назад е од суштинско значење за Бајден, доколку неговата надворешно-политичка агенда сака да успее.

Неговиот предизвик ќе биде да ја убеди Европа дека и покрај економските можности на Кина, премногу широко отворање на вратите на Европа кон Пекинг ризикува да ја поткопа самата ЕУ, бидејќи Кина го користи својот економски лост за да забие клин во блокот, бидејќи ја следи својата агенда.

Добрата вест за Бајден е дека иако Европа можеби се приближи до Кина, таа сè уште не се повлече од САД и покрај неодамнешните татнежи во Париз и некои други европски метрополи дека Европа треба да ја спроведе „стратешката автономија“ – тоа е ефективно да се раздели од Вашингтон – ваквите иницијативи досега не отишле никаде, главно како резултат на самите поделби на ЕУ.

Навистина, можеби главната лекција од владеењето на Трамп во Европа беше дека без лидерство на САД, Европа остана збунета во светот, влечена во различни насоки од страна на конкурентските сили и сопствените пукнатини.

Затоа, најголемиот предизвик на Бајден оваа недела не е да докаже дека враќањето во минатото е во интерес на Америка, туку во Европа.

(Vecer.mk via)