logo
logo
logo

Утре нови цени на горивата

Vecer | 04.06.2023

Утре нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика утре ќе одлучува за новите цени на горивата.

СпореД последната одлука на РКЕ, за половина денар поскапеа бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство. Цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и дизел горивото останаа непроменети.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголеми за 0,742 ден/кг и сега ќе изнесува 40,175 ден/кг.

Ова се актуелните цени на горивата:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 80,50 (денари/литар)

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 83,00 (денари/литар)

Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 69,00 (денари/литар)

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 68,00 (денари/литар)

Мазут М-1 НС 40,175 (денари/килограм)

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk