logo
logo
logo

Шест американски БАНКИ ПОД ПРИТИСОК, еве ја ЛИСТАТА

Vecer | 15.03.2023

Шест американски БАНКИ ПОД ПРИТИСОК, еве ја ЛИСТАТА

Агенцијата за кредитен рејтинг Мудис објави дека се очекува повеќе банки да бидат под притисок по неуспехот на Банката на Силициумската долина.

Агенцијата за кредитен рејтинг Мудис објави дека ставила шест американски банки на листата за повторна анализа поради потенцијално намалување на рејтингот, по минатонеделниот колапс SVB.

Според Си-Ен-Ен, Мудис соопшти дека се очекува повеќе банки да бидат под притисок по падот на СВБ, особено оние со големи залихи на неосигурани депозити и долгорочни државни обврзници чија вредност е ослабена.

Мудис очекува притисокот врз банкарскиот сектор да продолжи, бидејќи Федералните резерви продолжуваат да ги зголемуваат каматните стапки за да се борат против инфлацијата.

Додаде дека дополнителна загриженост е што американските банки ја зголемуваат каматата што ја плаќаат на штедните сметки и дека, додека банките се надеваат дека повисоките стапки ќе ги задржат клиентите загрижени за колапсот на SVB, тоа исто така може да доведе до профит.

Мудис наведува дека добрата вест е што американскиот банкарски систем е генерално здрав, дека има доволно пари и ликвидни средства за да издржи економски пад, но дека лошата вест е што американските регулатори можеби ќе бараат од нив да држат повеќе капитал по брзиот колапс на SVB.

Мудис предупреди дека рејтингот на First Republic Bank (FRC), Zions (ZION), Western Alliance (VAL), Comerica (CMA), UMB Financial (UMBF) и Intrust Financial може да биде намален, објаснувајќи дека „поради екстремно нестабилните услови за финансирање, некои американски банки се изложени на ризик од одлив на неосигурени депозити''

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk