logo
logo
logo

ПАК Е НАЈБОГАТ ВО СВЕТОТ - Еве колку „тежи“ сега Елон Маск

Vecer | 01.06.2023

ПАК Е НАЈБОГАТ ВО СВЕТОТ - Еве колку „тежи“ сега Елон Маск

Илон Маск, сопственикот на Tesla, SpaceX и Twitter, ја врати својата позиција на најбогат човек во светот.

Ова го покажуваат податоците на Блумберг, кој проценува дека нето вредноста на извршниот директор на Tesla сега е околу 192 милијарди долари, наспроти 187 милијарди долари на извршниот директор на LVMH Бернард Арно.

Двајцата „центи-милијардери“, термин кој се користи за луѓе со богатство од повеќе од 100 милијарди долари, со месеци се на првото место.

Неделава богатството на Арно падна по падот на акциите на LVMH.

Арно го престигна Маск во декември, бидејќи неговото богатство порасна како резултат на бумот на луксузни стоки што помогна да се зголемат цените на акциите на LVMH. Еден од најголемите светски конгломерати, е дом на брендови кои вклучуваат Луј Витон, Диор и Селин.

Во меѓувреме, Маск уживаше во метеорски пораст на светските листи за богати во последниве години бидејќи неговото богатство е директно поврзано со она на Tesla, производителот на електрични автомобили. Неговиот најголем адут се акциите на компанијата, од кои тој поседува околу 13 отсто, наведува Блумберг.

Покрај Tesla, Маск е и извршен директор на SpaceX, компанија за истражување на вселената и сопственик на социјалната мрежа Twitter.

Оваа година акциите на LVMH пораснаа за 19,7 отсто, додека на Tesla за 65,6 отсто.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk