logo
logo
logo

ОТПУШТАЊАТА ПРОДОЛЖУВААТ во ИТ секторот: Проценките се високи до 500.000 луѓе

Vecer | 25.03.2023

ОТПУШТАЊАТА ПРОДОЛЖУВААТ во ИТ секторот: Проценките се високи до 500.000 луѓе

Продолжуваат масовните отпуштања во ИТ секторот, речиси сите големи компании поделија голем број откази од почетокот на годинава.

Со тоа го продолжија трендот кој започна на почетокот на минатата година, имено, одамна заврши ерата на голем раст на компаниите, а приспособувањето кон новите услови првенствено се врши преку отпуштања, објави порталот Index.hr.

Само од почетокот на оваа година отпуштени се над 100.000 работници во големите технолошки компании, а исто толку во текот на минатата година. Конзервативна проценка е дека од почетокот на 2022 година до денес се доделени 200.000 откази, додека некои проценки достигнуваат и до половина милион.

Гугл, Мета (Фејсбук), Амазон, Мајкрософт и бројни други компании го намалуваат бројот на вработени. Всушност, тешко е да се најде компанија која нема политика на масовни отпуштања. Тој тренд индиректно доведе до почеток на масовна криза, туркајќи ја Силионска долина банка (СВБ) во банкрот.

Лидерите на споменатите компании најмногу се правдаат со аргументот дека превработувале затоа што побарувачката за нивните услуги нагло се зголемила за време на пандемијата.

Кон крајот на минатата година, во едно од првите масовни отпуштања на Мета (на Фејсбук), Марк Закерберг директно ја призна лошата деловна проценка.

„На почетокот на Ковид, светот брзо се движеше онлајн, а брзиот раст на е-трговијата доведе до огромно зголемување на приходите. Многу луѓе предвидуваа дека ова ќе биде трајно забрзување што ќе продолжи и по завршувањето на пандемијата. Така сметав и донесов одлука значително да ги зголемам инвестициите. За жал, не се одвиваше како што очекував“, напиша тој во изјавата до вработените.

Тоа беше големиот бран на отпуштања во ИТ секторот во текот на 2022 година и генерално полошиот бизнис од очекуваното што ја предизвика банкарската криза со банкротот на Банката на Силиконската долина. Таа банка главно работеше со компании од технолошкиот сектор, како што кажува нејзиното име, а многу компании и стартапи чуваа пари во неа.

Бидејќи 2022 година беше криза за ИТ секторот, сè помалку инвеститори и фондови сакаа да инвестираат пари во мали технолошки компании и стартапи. Повеќето од овие компании не се профитабилни, не можат да исплаќаат ниту плати од редовните приходи од продажба, па зависат од инвестиции.

Во текот на 2022 година парите пристигнуваа побавно, но сметките стигнаа со иста брзина.

Поради ова, компаниите од технолошкиот сектор, кои беа најголем дел од клиентите на SVB, почнаа да повлекуваат пари од банката. Тие едноставно мораа да ги покријат тековните трошоци.

Намален е и приливот на нови пари во банката, бидејќи се намалил кај нивните клиенти, а тие клиенти почнале да ги вадат парите што ги имале од банката. Полека се подготвуваше бината за „банкарски напад“ и на 10 март банкротираше.

Фото: Шутер

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk