logo
logo
logo

Мета отпушта 10.000 работници

Vecer | 14.03.2023

Мета отпушта 10.000 работници

МЕТА, компанијата која ги поседува Фејсбук, Инстаграм и Ватсап, објави дека планира да отпушти 10.000 работници. Тоа ќе биде втор бран масовни отпуштања од технолошкиот гигант, кој отпушти 11.000 вработени во ноември минатата година. Извршниот директор на Мета, Марк Цукерберг, рече дека намалувањата ќе бидат „сериозни“.

Цукерберг им потврди на вработените дека, заедно со кратењето на 10.000 работни места, 5.000 слободни работни места во компанијата ќе останат непополнети. Во писмото, тој им рекол на вработените дека верува дека компанијата доживеала „повик за будење“ во 2022 година кога доживеала драматично забавување на приходите, пишува Би-Би-Си.

Мета претходно објави дека заработката паднала за 4% на годишно ниво во трите месеци до декември 2022 година, иако сепак успеала да оствари профит од повеќе од 23 милијарди долари во текот на изминатата година. Цукерберг ги наведе повисоките каматни стапки во САД, глобалната геополитичка нестабилност и зголемената регулатива како некои од факторите кои влијаат на забавувањето на компанијата.

„Мислам дека треба да се подготвиме за можноста оваа нова економска реалност да продолжи уште многу години“, додаде тој. Најновите кратења на работни места доаѓаат кога компаниите, вклучувајќи ги Гугл и Амазон, се борат со тоа како да ги балансираат мерките за намалување на трошоците со потребата да останат конкурентни.

Амазон објави претходно оваа година дека планира да укине повеќе од 18.000 работни места поради „неизвесната економија“ и брзото вработување за време на пандемијата, додека матичната компанија на Google Alphabet отпушти 12.000 работници. Според layoffs.fyi, кој ги следи загубите на работни места во технолошкиот сектор, повеќе од 128.000 работни места се укинати во технолошката индустрија досега во 2023 година.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk