logo
logo
logo

Дури пензионерите протестираат на жешко сонце, Тренчевска е во Пласница

Vecer | 20.09.2023

Дури пензионерите протестираат на жешко сонце, Тренчевска е во Пласница

Со говори, повици за оставка и пеење на македонската химна, стотици пензионери од повеќе градови од Македонија денеска на Меѓународниот ден на пензионерите – 20 Септември, протеститарат пред зградата на Владата.

Барањата на пензионерите се линеарно зголемување на пензиите за 3.500 денари за секој пензионер, а не процентуално согласно Законот за пензиско и инвалидско осигурување, како и промена на методологијата за пресметка на пензиите.

Тие бараат да се вреднува трудот кој го поминале како работници со децении придонесувајќи за градењето на земјата.

Но, додека бараат достоинствен живот, министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска е во Пласница во посета на давателот на социјалната услуга помош и нега во домот – Здружението за поддршка на идентификувани и потенцијални ранливи групи „ЖРТВА Охрид“ кое ја спроведува оваа услуга во општините Пласница.

Министерката Тренчевска со Градоначалникот на општина Пласница Алија Јахоски

Taa завчера најави дека до крајот на месецот очекува конкретни предлози во однос на пензиите, со фокус на пензионерите со ниски месечни примања, а за што изминатиот период заседаваше работната група формирана по првиот протест на пензионери во Скопје.

На протестот беше најавено дека делегација ќе се сретне со министерката, и во моментот сите пензионери го чекаат исходот од средбата. Не се знае со кого ќе се сретнат имајќи предвид дека Тренчевска е во Пласница.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk