logo
logo
logo

Бајден бара повисоки казни: „Никој не е над законот“

Vecer | 17.03.2023

Бајден бара повисоки казни: „Никој не е над законот“

Американскиот претседател го повика Конгресот да им даде на регулаторите на банките поголеми овластувања над секторот, што, меѓу другото, значи и поголеми казни за раководителите на пропаднатите банки.

„Никој не е над законот“, рече Бајден во соопштението од Белата куќа, додавајќи дека „зголемувањето на одговорноста“ е важно и претставува спречување на лошото владеење во иднина, пренесува Ројтерс.

Федералната корпорација за осигурување на депозити (FDIC) треба да има поголеми овластувања од Конгресот да бара компензација од шефовите на пропаднатите банки, како што се Silicon Valley Bank и Signature Bank, се додава денеска во друго соопштение од Белата куќа.

FDIC треба да им забрани на шефовите на пропаднатите банки понатамошно вклучување во банкарскиот сектор кога нивната банка ќе банкротира и да ги казни менаџерите на таквите банки, се заклучува во друго соопштение.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk