logo
logo
logo

Вучиќ на Орбан му врачи Орден за заслуги; „Унгарците и Србите мора да бидат пријатели“

„ДВЕТЕ ЗЕМЈИ СЕ ВО ТЕШКА ПОЗИЦИЈА, НО НИЕ СМЕ ВО МАЛКУ ПОТЕШКА“ Вучиќ и Орбан за санкциите против Русија: Следните 6 месеци се клучни

Vecer | 16.09.2022

„ДВЕТЕ ЗЕМЈИ СЕ ВО ТЕШКА ПОЗИЦИЈА, НО НИЕ СМЕ ВО МАЛКУ ПОТЕШКА“ Вучиќ и Орбан за санкциите против Русија: Следните 6 месеци се клучни

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утрово се сретна со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан.

Претседателот на Србија на премиерот на Унгарија му врачи Орден на Република Србија на голем венец за исклучителни заслуги во развојот и зајакнувањето на мирната соработка и пријателските односи меѓу двете земји.

Вучиќ срдечно го пречека својот гостин од Унгарија пред зградата на Андриќев венац.

„Добре дојдовте, драг пријателе! Со нетрпение ја очекувам нашата средба и разговор, кој се заснова на меѓусебно разбирање и доверба, но и на пријателството што го изградивме во текот на повеќегодишната соработка“, рече Вучиќ.

Вучиќ: Од Јанко Сибињанин и Корвин не сме имале поголем пријател 

Вучиќ рече дека му претставува голема чест и задоволство да го удостои премиерот на Унгарија со највисокиот орден што го има и доделува Србија.

„Со голема гордост ја доделувам наградата на голем и искрен пријател на Србија, за исклучителни достигнувања во развојот на пријателските и братските односи меѓу Србија и Унгарија. Ви благодариме за силниот придонес за унапредување на билатералната соработка меѓу Србија и Унгарија, која постојано е во подем, а сега на највисоката сцена во модерната историја“, рече Вучиќ.

Претседателот на Србија рече дека е многу благодарен на неговите унгарски пријатели за поддршката што ѝ ја даваат на Србија во секоја прилика, на нејзиниот пат кон ЕУ и за сите важни регионални прашања, особено во билатералната соработка.

“Граѓаните на Србија навистина ги ценат таквите пријатели и таквите соседи“, рече Вучиќ.

Според него, одлуката на вистинските пријатели е да се поддржуваат едни со други, особено во тешки времиња.

„Тоа го направивте во моменти кога беше полесно да не го сторите тоа. Затоа, бидете сигурни дека Унгарија секогаш ќе може да смета на пријателството и поддршката на Србија. Ви благодариме што секогаш ја имате на ум благосостојбата на граѓаните на Србија“ изјави Вучиќ.

Тој додаде дека резултатите од досегашните заеднички напори се импресивни и го обврзуваат да продолжи да негува пријателство и да ги зајакне односите меѓу двете земји.

Тој му се заблагодари на Орбан за придонесот за создавање на најблиски односи меѓу Србите и Унгарците во Србија, со благодарност до унгарските пријатели, граѓаните на Србија, а пред се до претседателот на Сојузот на Унгарците од Војводина, Иштван Пастор.

„Ви благодариме што не собравте, убедени дека можеме да ја градиме иднината со пријателство и мир. Ви благодариме што најдовте сила во овие тешки моменти, во овие месеци, кога секој се грижи за себе, да и помогнете на Србија да обезбеди побезбедна, потопла зима и иднина за граѓаните“, рече Вучиќ.

Тој додаде дека знае дека Орбан ќе рабои во корист на интересите на двете земји и без орденот што му го врачи, но оваа награда секогаш ќе биде потсетник за унгарскиот народ и за сите пријатели.

„И, од Јанко Сибињанин и Корвин, никогаш не сме имале поголем пријател од вас. Благодарам“, рече Вучиќ.

Колку е лесно да се заборави Повелбата на ОН во случајот со Србија...

Претседателот на Србија извести дека и на унгарскиот премиер му укажал на лицемерието и проблемот со кој се соочува Србија во врска со наративот за почитување на територијалниот интегритет.

„Колку е лесно да се заштити територијалниот интегритет на Украина, што е во ред, во согласност со Повелбата на ОН и важечките резолуции на ОН, и колку е лесно во случајот на Србија да се заборави дека постои Повелба, но и валидна Резолуцијата 12 44, која зборува за интегритетот на Србија“, рече Вучиќ, запрашан за коментар за поддршката на ЕУ за територијалниот интегритет на Украина, а Србија не е заинтересирана за тоа, и волјата да ја прифати Украина во Унијата, додека земјите од Западен Балкан чекаат со години.

Тој додаде дека на Орбан му укажал на тежината на позицијата на Србија и зошто постои таков проблем со популарноста на ЕУ во земјата.

Вучиќ уште еднаш и се заблагодари на Унгарија за поддршката на европскиот пат на Србија, додавајќи дека поддршката може да ја слушнат само во Брисел и од Орбан и од министерот Петер Сијарто.

Тој рече дека Србија е на европскиот пат, но има и свои национални и државни интереси, од кои не може и нема да отстапи, без разлика како некој со 0,5 или 0,6 отсто од гласовите во нивната земја размислува поинаку за позицијата и иднината на Србија.

Вучиќ рече и дека ќе продолжи со разговорите со гостинот од Унгарија на ручек, каде што ќе им се придружат српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, премиерката Ана Брнабиќ, министрите Синиша Мали, Петер Сијарто и други, за важни теми и како да се решат проблемите пред есен и зима.

Унгарија секогаш може да смета на Србија, а ние знаеме дека секогаш можеме да сметаме на нашите унгарски пријатели“, рече Вучиќ и со честитки му порача на Орбан дека ова е неговиот втор дом, каде што е секогаш добредојден.

Србија е енергетски во полоша позиција од Унгарија

Претседателот на Србија оцени дека Србија е во многу покомплицирана ситуација од Унгарија кога е во прашање набавката на енергетски производи, бидејќи не е членка на ЕУ и нема воведено санкции кон Русија.

„Виктор успеа во рамките на властите на ЕУ да се избори за да може да ја прими руската нафта преку нафтоводот Дружба. Од ноември Србија, како трета земја, не може да увезува руска нафта, која денес е 20 отсто поевтина од Киркук и други нафти што котациски можете да ги земете“, рече Вучиќ.

Вучиќ ова го кажа на прес-конференција во Претседателството, следејќи го прашањето до унгарскиот премиер Виктор Орбан за тоа како ја гледа политиката на санкции на ЕУ и дали тоа е од корист за Унгарија, како и дали за тоа било разговарано на средбата со претседателот на Србија.

Вучиќ истакна дека денеска имал отворени разговори со премиерот Орбан кои се од клучно значење за опстанокот на двете земји и дека се согласиле дека следните шест месеци, до 31 март, се од клучно значење за опстанокот на двата народи и држави.

Тој изјави дека се договорил со Орбан да ја подобри соработката и стократно да ги подобри сите нивни постапки, за да не се троши времето на бирократија и чекање.

„Ние Србите можеме да се потпреме на Унгарија, а Унгарија може да се потпре на Србија, а ние ќе работиме на ова прашање во рамките на нашите енергетски системи и сè друго, и должен сум да и се заблагодарам на Унгарија што ни даде дел од складиштето за складирање на гас“, рече Вучиќ.

Кога станува збор за санкциите, Вучиќ потсети дека Србија не се приклучи на ниту една од 36-те декларација одлуки за воведување санкции против Русија и оцени дека ситуацијата во Србија е посложена отколку во Унгарија.

Тој нагласи дека на премиерот Орбан на денешната средба му објаснил со што се соочува цела Србија во однос на територијалниот интегритет и други тешкотии.

Тој предупреди дека прашање е како да се преживеат следните шест месеци и дека во интерес на двете земји е дополнително да се интензивира и олесни соработката меѓу нив.

Орбан: Унгарците и Србите мора да бидат пријатели

-Унгарија е земја која мора да биде пријател со Србија, изјави денеска во Белград унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Орбан, по добивањето на Орденот на Република Србија, рече дека му претставува голема чест што може да го прими орденот.

„Ретко е да се наградуваат луѓе кои се уште се на функција. Мислам дека со наградата не ме разрешувате, туку ме охрабрувате. Разбирам дека наградата не ја добив за тоа што досега го направив, туку за што ќе правам во иднина за српско-унгарското пријателство“, рече тој.

Унгарците, рече тој, сакаат да им даваат титули на своите менаџери, а постои титулата „најголем Унгарец“, која ја добил Иштван Сеченји.

„Тој му напиша писмо на кнезот Милош Обреновиќ, кој го предводеше востанието, и напиша: „Интересите на Србија и Унгарија се толку поврзани и испреплетени и, сакале или не, мора да бидеме пријатели. Кога сегашната влада и јас лично работиме во интерес на српско-унгарското пријателство, исполнувам едно старо знаење“, нагласил тој.

-Унгарија е земја која мора да биде пријател со Србија, подвлече тој.

„Историскиот поредок беше олеснет со фактот што Србија има таков лидер со кој можеме да негуваме лично пријателство. Ви благодариме не само за наградата, туку и за пријателството“, рече тој.

-Пријателството во еден момент се прекина, рече на шега, додавајќи дека се работи за ватерполо.

„Во ватерполо може да има само еден победник и мора да се бориме во базенот за да победиме. Што се однесува до политиката, Унгарците и Србите имаат една заедничка работа, а ние понекогаш го забораваме тоа“, нагласи тој.

Орбан рече дека историјата не потсетува на таа заедничка мисија, а тоа е одбрана на јужната врата на Европа.

„Тоа е мисија и одговорност на две земји. Не случајно ние сме синови на српските и унгарските витези кои извојуваа една од најголемите победи во близина на Белград, заедно бранејќи ја јужната врата на Европа“, подвлече тој.

Тој посочи дека миграцијата се појавува во бранови во различни форми и дека е заедничка одговорност да се канализира.

„Историјата, географијата, вековното пријателство нè поврзува заедно. Само благодарен сум што ме сметате за достоен да добијам одликување од Србија. Унгарците и Србите треба да имаат доволно сила за задачите што се пред нас“, посочи тој.

Кризната состојба би се подобрила со промена на политиката на санкции

Премиерот на Унгарија рече дека европската политика на санкции никому не донела добро и дека кризната состојба во Европа веднаш ќе се подобри доколку таа политика се промени.

„Би сакале политиката на санкции да се промени и да се постави во Брисел на поразумна основа“, рече Орбан одговарајќи на новинарско прашање дали на денешниот состанок се разговарало за политиката на санкции на ЕУ и како премиерот гледа на тоа, како и дали политиката на санкции е поволна Унгарија.

Тој изрази загриженост дека светот влегува во растечка економска криза и рече дека доколку се укинат санкциите, ситуацијата веднаш ќе се подобри.

Орбан истакна и дека санкциите се воведуваат на места кои се безбедни и далеку од земјата против која се воведуваат санкциите.

„Можам да кажам дека е лесно да се обликува политиката на санкции од Париз или Брисел или Мадрид или можеби дури и од Берлин“, додаде Орбан.

Тој посочи дека многу повеќе трпи земјата која е поблиску до земјата која е санкционирана и дека не е чудно што унгарската позиција по прашањето за санкциите против Русија радикално отстапува од ставот на Брисел.

Кога станува збор за енергетските санкции, Орбан рече дека Европејците се „енергетски џуџиња, кои воведуваат санкции против енергетски гигант“.

Тој оцени дека ваквите санкции не можат никому да донесат добро и се закануваат да го урнат целиот систем што се градеше последните десет години.

Одлуката на Европскиот парламент е шега и левичарски памфлет

Потегот на Европскиот парламент да ја осуди Унгарија за наводна субверзија, Орбан го окарактеризира како шега и левичарски памфлет.

Запрашан да го коментира вчерашното усвојување на одлуката на Европскиот парламент за осуда на Унгарија за намерните и систематски напори на унгарската влада да ги поткопува европските вредности, како и барањето за резултати во процесот против Будимпешта, Орбан рече дека тоа го смета за шега и нешто во доменот на шегите.

„Веќе не се смееме на тоа, затоа што сме уморни од таа шега. Европскиот парламент веќе го направи тоа два или три пати со усвојување резолуции за осуда на Унгарија. Порано мислевме дека има значење, но гледаме дека тоа е шега“, рече тој.

Орбан посочи дека европската левица го зазеде Европскиот парламент и дека има левичарско мнозинство и дека унгарскиот сојузник, Европската народна партија (ЕПП), се повеќе се движи кон лево.

Десницата, додава тој, успеала да се задржи само на малцинска позиција.

„Гласачките односи го покажуваат тоа. Десничарските партии гласаа за Унгарија, а левицата против. Тоа е партиски напад и не е прв. Нивото на усвоениот документ може да се нарече памфлет“, рече Орбан.

Тој посочи дека Србите знаат што значи да се има негативно мислење за една земја, а тоа и се случува на Унгарија.

„Тие едноставно ги загубија зборовите, па сега измислуваат нови термини. Уште малку и негативните атрибути што се користат за Унгарија ќе исчезнат, па ќе измислат нови“, нагласи тој.

Орбан истакна дека во Унгарија се одржуваат избори каде гласаат граѓаните и врз основа на тие гласови се формира владата.

„Кога се формира десничарска влада, тоа не и се допаѓа на левицата, па организира напади. Тие се забавуваа со таа одлука, а нас тоа не нè интересира“, рече шефот на унгарската влада.

На зборовите на Орбан се надоврза и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој додаде дека тие ги пишуваат истите работи за нас, а „денес - утре“ повторно се тука да ни одржат предавања и проповеди, за кои претпоставува дека ќе продолжат да ги прават.

„А особено оние кои имаат 0,7 проценти од гласовите во нивните земји. Сите тие се специјални агенти да ми објаснат каква е ситуацијата во мојата земја, каде што јас добивам 60 проценти од гласовите. Затоа што, оние со 0,7 проценти од гласовите, тие подобро знаат. Јас дури и претерав, тој експерт што доаѓа кај нас веќе нема 0,7 отсто, има меѓу 0,5 и 0,6 отсто, дури и го почестив...да ни држи предавања секој ден“, рече Вучиќ.

На церемонијата присуствуваа премиерката на Србија Ана Брнабиќ, министерката за евроинтеграции Јадранка Јоксимовиќ, министерот за финансии Синиша Мали, министерот за надворешни работи на Србија Никола Селаковиќ и министерот за надворешни работи на Унгарија Петер Сијарто.

Фото: Принтскрин 24вести.ком

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk