logo
logo
logo

Вучиќ: Ќе имаме предвремени парламентарни избори,а никако преодна влада

Vecer | 07.06.2023

Вучиќ: Ќе имаме предвремени парламентарни избори,а никако преодна влада

-Тоа што го кажа Ана значи следново. Прилично е јасно дека се надеваат на некои други работи што нема да се случат и никогаш нема да се случи некој на улица да ја преземе контролата. Имаше премногу во оваа земја во минатото, одамна беше готово. Ќе чекаме на разговорите да се појави некој со малку поголема одговорност, а не тој да направи нешто за нивните ситни, партиски потреби – рече Вучиќ.

- Верувам дека допрва ќе најдеме соговорници меѓу оние кои треба да покажат одговорност. Ако не најдеме соговорник - ќе одиме на избори затоа што има рокови. Таа се повлекува од Народното собрание, јас имам обврска да го понудам мандатот за претседател. Кога ќе се утврди дека нема мнозинство, можно е и некој друг да го постигне мнозинството, се разбира. Кога ќе истече тој месец, претстојат уставните рокови за одржување избори. Задоволен сум од работата на Ана Брнабиќ. Секогаш сме подготвени да се договориме, но не се работи за нечија партиска волја, туку на сите политички фактори.

- Ќе имаме предвремени парламентарни избори, само прашање е на месец, кога ќе се одржат.

-Дојдовме до барање Братислав Гашиќ да биде разрешен, премиерката не сака да биде принудена да го разреши министерот за полиција.

- Јас како претседател на Републиката ќе ги чекам на разговори. Да повторам, нема да има преодна влада, затоа што тоа бара моја одлука и јас никогаш нема да донесам таква одлука и нема разговори и преговори за тоа прашање.

-Не затоа што тоа е нечиј политички каприц, како претседател веројатно би бил уште попопуларен ако го предложам, не ми паѓа на памет, тоа е уништување на Србија, тоа значи дека со Србија владеат тајкун и неколку странски центри. Се заколнав, ќе ја почитувам независноста на Република Србија и никогаш нема да учествувам во такво нешто против моите интереси.

- Способни сме да издржиме и толерираме сѐ, да не ги загрозиме демократските правила и да не се повтори 2008 година кога некои не дозволија прошетка до РТС, а Паниќ беше убиен. Се држиме настрана од каква било одлука на државата која може да доведе до каква било примена на физичка сила врз демонстрантите.

Обраќање на Ана Брнабиќ

- Ова е мојот трет мандат како премиер на Владата. Се трудев да си ја работам работата на најдобар можен начин, се трудев и дадов сѐ од себе. Гордѐ сум на тоа што го направивме и што сум еден од најблиските соработници на Александар Вучиќ. Мислам дека сè што направивме не беше совршено. Некогаш моравме често да носиме некои одлуки во краток временски период, но мислам дека резултатите се неспорни и дека Србија никогаш не напредувала на овој начин, рече Брнабиќ , објави српски Курир.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk