logo
logo
logo

Во Панчево синоќа имало истекување на амонијак од камион

Vecer | 13.01.2023

Во Панчево синоќа  имало истекување на амонијак од камион

Во населбата Топола кај јужната индустриска зона во Панчево синоќа околу 11 часот имало истекување на амонијак од камион цистерна, при што во општата болница Панчево се пренесени 10 лица со полесни повреди, од кои двајца се на кислород, рекоа за танјуг од итната помош во Панчево.

Останатите имале поблаги проблеми со горните дишни органи. Никој немал труење. Полицијата и пожарникарите ги евакуираа сите граѓани кои живеат во близина на местото на инцидентот, а местото беше обезбедено. Протекувањето дошло на паркингот на компанијата Сага, дознава Танјуг. Цистерната била паркирана покрај индустриска пруга која не е јавна железница, туку индустриска пруга која припаѓа на Азотара Панчево.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk