logo
logo
logo

Уапсени три лица и откриени 37 мигранти во потера во близина на грчкиот остров Кос

Vecer | 03.02.2023

Уапсени три лица и откриени 37 мигранти во потера во близина на грчкиот остров Кос

Три лица биле уапсени, под сомнение дека се криумчари и биле откриени вкупно 37 мигранти во двата одвоени случаи на потера во морскиот дел во близина на грчкиот остров Кос, кога патролни бродови на крајбрежната служба на Грција бркале глисери со мигранти, објави „Катимерини“.  

 Според грчкиот весник,инцидентите се случиле синоќа, а во двата случаи глисерите биле сомнителни, се движеле со голема брзина и не одговориле на знаците на крајбрежната служба, по што следела потера.

Уапсени биле вкупно три лица, кои управувале со глисерите и веројатно станува збор за криумчари, а паралелно во едниот биле откриени 17, а во другиот 20 мигратни.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk