logo
logo
logo

ТИТО ВАКА ЈА ЗАПРОСИЛ ЈОВАНКА: Се венчале кога таа имала 28, а тој 60 години

Vecer | 23.09.2023

ТИТО ВАКА ЈА ЗАПРОСИЛ ЈОВАНКА: Се венчале кога таа имала 28, а тој 60 години

Наскоро ќе се навршат 10 години од смртта на Јованка Броз, која почина на 20 октомври 2013 година во Белград на 89-годишна возраст, а нејзиниот живот го одбележа љубовта кон Јосип Броз Тито. Покојната прва дама на Југославија еднаш раскажа како маршалот ја прашал да му стане сопруга.

Отпрвин имале строго деловен однос, но набрзо се развила љубов меѓу нив и парот тајно се венчал во април 1953 година, кога таа имала 28, а тој 60 години.

Jovanka Broz

 

Јосип Броз Тито на прекрасен начин ја запросил Јованка. Тој истакнал дека неговиот живот е полн со проблеми, но дека е надева оти ќе најде мир со неа.

- Животот ми беше тежок, исполнет со стрес, лични загуби, секакви несреќи и чувствувам дека со тебе конечно ќе имам мир и среќа, ова се зборовите со кои ја замолил Јованка да му стане сопруга.

 

Jovanka Broz, Josip Broz Tito

 

Д-р Александар Матуновиќ, поранешниот личен лекар на покојниот претседател на Југославија, во својата книга „Јованка Броз, совладетелката на Тито“ ја забележал својата исповед за тоа како се чувствувала откако Броз ја запросил.

- Непотребно е да се каже колку бев изненадена и збунета. Па, јас бев девојка од средна класа со патријархални ставови! За мене разликата во години ја отфрли помислата за таква врска. Покрај тоа, бев - нема да биде нескромно да се каже - со допадлив изглед и имав неколку додворувачи, рекла Јованка.

 

Jovanka Broz

 

Иако биле заедно пет години кога тој ја запросил, таа била изненадена. На почетокот и пречела повеќе од тридецениската разлика во годините, но подоцна се помирила со неа, признала таа.

- Разликата во години беше голема, но јас не ја почувствував. Тито беше полн со енергија, витален, искрена била Јованка.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk