logo
logo
logo

Србија оди на ВОНРЕДНИ ИЗБОРИ ВО СЕПТЕМВРИ?! Вучиќ кандидат за премиер?

Vecer | 06.02.2023

Србија оди на ВОНРЕДНИ ИЗБОРИ ВО СЕПТЕМВРИ?! Вучиќ кандидат за премиер?

Вонредните парламентарни избори во Србија би можеле да се одржат веќе во септември, потврдија за Курир од врвот на СНС.

Септември е најизвесниот датум за одржување на избори.

Претседателот Вучиќ денеска одржа остар говор на самитот на СНС и навести можност за предвремени избори.

Подобро е да се оди во опозиција, отколку партиски и приватни интереси да ја водат државата. Подготвен сум да одам на избори како кандидат за премиер, но нема да попуштам под уцена“, рече претседателот Вучиќ.

Навестување за целосна промена на актуелната политичка панорама во земјава беше дадено на сумирањето на неодамнешната седница на Народното собрание посветена на Косово и Метохија. Вучиќ рече дека СНС е сама во одбрана на државните интереси и дека го има народот со себе.

Вучиќ рече и дека „му е доста од корумпирани луѓе кои сакаат да се збогатат на сметка на партијата, често повикувајќи се на него во нивните матни работи и секогаш кога требало да се борат за државата и народот, тие биле први. да го свртат грбот“.

Вучиќ своето излагање го заврши со зборовите: „Србија ќе победи“, по што следеа 15-минутни овации.

Фото: Н.Костиќ

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk