logo
logo
logo

Политичар од БиХ е уапсен на граница, откако му нашле пиштол: Такви се времињата, морав

Vecer | 27.09.2023

Политичар од БиХ е уапсен на граница, откако му нашле пиштол: Такви се времињата, морав

Пратеник на Партијата за демократска акција (СДА) во Парламентот на Федерацијата Босна и Херцеговина, Салко Зилџиќ, по излегувањето од затворот во Србија, се појавил во Сараево, каде што пристигнал затоа што кај него бил пронајден непријавен пиштол, и им рекол на новинарите дека имал оружје „бидејќи ова се такви времиња“.

Зилџиќ бил уапсен кон средината на септември на граничниот премин со Србија кога кај него бил откриен пиштол со муниција. Тој имал дозвола да го носи тоа оружје во Босна и Херцеговина, но не смеел да го внесе во Србија. Денеска тој им изјавил на новинарите дека „заборавил дека го носел“.

Откако бил испратен во затвор и покрената истражна постапка, Зилџиќ постигнал договор со српското правосудство да ја признае вината и бил осуден на една година затвор, која може да ја одлежи во Босна и Херцеговина, по што бил ослободен. Веднаш по неговото апсење, се појави информација дека Зилџиќ имал и почесна книшка на Агенцијата за разузнавање и безбедност на Босна и Херцеговина (ОСА), па се појавиле прашања како ја добил и дали е автентична.

Сето тоа имало посебна тежина бидејќи Зилџиќ, освен како пратеник во Претставничкиот дом на Парламентот на Федерацијата на Босна и Херцеговина, е и шеф на градскиот комитет на СДА во Тузла и е познат како личност близок до лидерот на партијата, Бакир Изетбеговиќ.

Денеска тој тврдел дека „го заборавил пиштолот“ и дека никогаш немал картичка на ОСА и дека сите информации за тоа се измислени. Потоа, на новинарско прашање, тој зборувал за „Вибер групата“, со оглед на тоа што претходно на јавниот простор се тврдело дека картичката е „измама од приватна група на Вибер“.

„Го земаа телефонот на вештачење. Има група на Вибер. Но таа картичка никогаш не постоела. Единствената група на Вибер беше „Државна безбедност“ каде се пошегуваа неколку наши пријатели.

На прашањето зошто воопшто му е потребен пиштол како политичар, тој одговорил дека „ова се такви времиња“. Пиштолот, како што рече, го има од 2009 година бидејќи неговото хоби било посетување стрелишта, а тврди дека сега му треба за заштита бидејќи се занимава со секакви луѓе, доколку некој се обиде да се справи со него поради неговите постапки. .

Зилџиќ сега има опција воопшто да не оди во затвор, бидејќи може да ја откупи казната до една година по цена од 50 евра дневно. Но, сега неговата пратеничка кариера виси на конец бидејќи Изборниот закон на Босна и Херцеговина предвидува мандатот на избраниот функционер да престанува во случај на осуда повеќе од шест месеци, објави хрватски Индекс.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk