logo
logo
logo

Пленковиќ: Милановиќ го урива надворешнополитичкиот кредибилитет на Хрватска

Vecer | 31.01.2023

Пленковиќ: Милановиќ го урива надворешнополитичкиот кредибилитет на Хрватска

Реакцијата доаѓа откако Милановиќ вчера изјави дека „Крим веќе нема да биде Украина“ и дека „Косово е одземено од Србија“... На ова жестоко реагираше Киев, а Пленковиќ рече дека „Украинците реагирале така како што треба“.

„Реагираат на оној кој во меѓународната заедница го урива нашиот надворешнополитички кредибилитет, а тоа е Милановиќ, кој изговара погрешни реченици и судови“, рече Пленковиќ, уверувајќи дека Хрватска има одлични односи со Украина..

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk