logo
logo
logo

Од следната година во Србија нови услови за пензионирање

Vecer | 11.12.2023

Од следната година во Србија нови услови за пензионирање

За жените, старосната граница за пензионирање е поместена за два месеци од јануари - возраст од 63 години и осум месеци живот и најмалку 15 години стаж на осигурување.

За мажите се уште важат истите услови - 65 години и најмалку 15 години стаж на осигурување.

Поместувањето на условот за возраст за жените е до 2032 година, кога условите за двата пола ќе бидат еднакви, 65 години и најмалку 15 години стаж на осигурување.

Осигурениците од двата пола можат да го остварат правото на пензија и доколку имаат наполнето 45 години стаж на осигурување, без разлика на нивната возраст./МИА

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk