logo
logo
logo

Обновен железничкиот сообраќај меѓу Атина и Солун

Vecer | 11.12.2023

Обновен железничкиот сообраќај меѓу Атина и Солун

Од Министерството за инфраструктура и транспорт на Грција соопштија дека доцна синоќа бил пуштен во сообраќај првиот товарен воз, а од 16 декември ќе почнат да сообраќаат и патничките возови за целосно да се обнови железничкиот сообраќај.

Во првите месеци од 2024 година ќе започне и работата за целосно санирање на штетите на уште двете железнички делници во централна Грција, односно Лариса – Волос и Палеофарсалос – Каламбака, како и на туристичката линија во Пилио.

На почетокот на септември Грција ја зафати невремето „Даниел“ кое донесе поплави во централниот дел на земјата, како и материјална штета на патната и железничката инфраструктура, а кусо подоцна следеше и второ невреме во истата област, со што целосно беше прекинато железничкото поврзување меѓу Атина и Солун. /МИА

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk