logo
logo
logo

НАТО испраќа уште 700 војници на северот на Косово од оперативните резервни сили на Западен Балкан

Vecer | 31.05.2023

НАТО испраќа уште 700 војници на северот на Косово од оперативните резервни сили на Западен Балкан

НАТО распоредува дополнителни 700 војници на северот на Косово, откако 30 членови на нивната мировна мисија беа повредени во судирите со српските демонстранти во областа на неколку градови.

„Одлучивме да распоредиме уште 700 војници од оперативните резервни сили на Западен Балкан“, изјави за новинарите во Осло генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Тој рече дека НАТО, исто така, „ќе стави дополнителен баталјон од резервните сили во состојба на висока готовност, за да можат да бидат распоредени доколку е потребно“.

Да потсетиме, еден баталјон обично се движи од 300 до околу 1000 војници.

Мировната мисија на НАТО во Косово, КФОР, моментално се состои од речиси 3.800 војници.

Извор: al-Jazeera

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk