logo
logo
logo

Милановиќ: Ќе продолжам да се залагам за што побрз влез на Албанија во ЕУ

Vecer | 02.10.2023

Милановиќ: Ќе продолжам да се залагам за што побрз влез на Албанија во ЕУ

Хрватскиот претседател го прими албанскиот премиер во Пантовчак и ја повтори цврстата и континуирана поддршка на Хрватска за Тирана за членство во ЕУ, се вели во соопштението од Кабинетот на хрватскиот претседател.

Милановиќ и Рама разговарале за соработката меѓу Хрватска и Албанија и ги оцениле односите меѓу двете земји како „исклучително пријателски и добри“.

Тема на разговорот била и безбедносната и политичката состојба во Југоисточна Европа, при што беше истакнато дека зачувувањето на мирот и стабилноста во регионот е од голем интерес за двете земји, се вели во соопштението.

Рама е во официјална посета на Хрватска, а претходно беше примен од премиерот Андреј Пленковиќ.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk