logo
logo
logo

Лајчак: Интензивни и суштински консултации со претставници на Франција, Германија, Италија, САД

Vecer | 25.09.2023

Лајчак: Интензивни и суштински консултации со претставници на Франција, Германија, Италија, САД

Специјалниот претставник на Европската унија за дијалог меѓу Србија и Косово, Мирослав Лајчак, денеска изјави дека имал „интензивни и многу значајни консултации“ со дипломатските советници на лидерите на Франција, Германија и Италија и американскиот пратеник за Западен Балкан за следните чекори во спроведувањето на договорот за нормализација и ситуацијата на северот на Косово.

Вонреден состанок се одржа денеска во Брисел по вчерашниот напад врз припадниците на косовската полиција на северот на Косово во кој загина еден полицаец и најмалку тројца членови на вооружена група Срби.

На средбата присуствуваа дипломатските советници на францускиот претседател и германскиот канцелар, Емануел Бон и Јенс Плетнер, дипломатскиот советник на италијанскиот премиер Франческо Тало, како и американскиот пратеник за Западен Балкан Габриел Ескобар.

-Интензивни и многу значајни консултации со главните дипломатски советници Боно, Плетнер и Тал и заменик-помошникот државен секретар на САД, Ескобар, напиша Лајчак на платформата „Х“.

Тој рече дека разговарале за „следните чекори во спроведувањето на договорот за патот кон нормализација и ситуацијата на северот на Косово“ и додаде дека е „благодарен за нивната целосна поддршка“. 

Лајчак претходно изјави дека по новиот инцидент на северот на Косово, кој го оцени како „страшен“ и „длабоко загрижувачки“ напад, во наредните денови „ќе се фокусира на изнаоѓање пат напред“. /МИА

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk