logo
logo
logo

Хрватската полиција упадна во Либерланд, фиктивна „држава“ на Дунав, уапсени се неколку лица

Vecer | 25.09.2023

Хрватската полиција упадна во Либерланд, фиктивна „држава“ на Дунав, уапсени се неколку лица

Како што е објавено на официјалната веб-страница на Либерланд, полицијата во четвртокот дошла во придружба на инспектори на хрватските шуми и екипа за уривање која „уништила приватен имот и уапсила неколку Либерланѓани“, јавува денеска Дневник.хр.

Сè, како што велат, се случило без најава или полициско предупредување, а на луѓето кои живеат таму не им било дадено доволно време да ги соберат своите работи, наведува Либерланд. Нема повредени, но е оштетен или запленет имот, пишува хрватскиот портал Дневник.

На страницата е наведен оштетениот или отстранет имот, вклучувајќи две куќи во градина и куќа на плажа, кујна на отворено со повеќе фрижидери и шпорети, генератори и електронска опрема, антена Starlink, велосипеди, храна и други потреби.

Либерланд наведува дека полицијата и вработените во Хрватски шуми се однесувале непрофесионално и ги навредувале луѓето. Побаравме писмено известување или извештај и ни рекоа дека нема и нема да има. Го снимивме и фотографиравме овој инцидент и веќе започнавме правна битка на неколку нивоа“, се посочува на веб-страницата Либерланд. /МИА

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk