logo
logo
logo

Каселакис: Луѓето од подрачјата погодени од поплавите се оставени сами, без никаква помош

Vecer | 02.10.2023

Каселакис: Луѓето од подрачјата погодени од поплавите се оставени сами, без никаква помош

Луѓето се оставени сами, немаат никаква помош, порача новиот претседател на грчата опозициска партија СИРИЗА Стефанос Каселакис за време на неговата посета на областа Тесалија и градот Волос, подрачјата погодени од поплавите, јави дописничката на МИА од Атина.

Каселакис посети поплавени домови, поразговара со граѓаните, кои претрпеа материјална штета, а според видеата што самиот ги објави на социјалните мрежи, жителите на погодените подрачја детално го информирале за проблемите со кои се соочуваат.   

-Знам дека знаете да преживеете, но треба државата да ви помогне да преживеете полесно, државата има морална обврска, ѝ рече лидерот на СИРИЗА на жителка на областа Тесалија.

Преку социјалните мрежи упати апел до државата да им помогне на луѓето, но и истакна дека реченицата што ја слушнал секаде е дека никој досега не ги посетил за да ја види ситуацијата./МИА

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk