logo
logo
logo

Инфлацијата во Албанија во ноември 3,9 отсто

Vecer | 09.12.2023

Инфлацијата во Албанија во ноември 3,9 отсто

-Инфлацијата во текот на оваа година се задржува над целта на Централна банка, поради високите цени на храната. Оваа група во текот на ноември бележи пораст од 2,9 отсто. Влијание имаат и цените на кириите, мебелот, апаратите за домаќинство, услугите во хотелите, кафулињата и рестораните, како и алкохолните пијалаци и тутунот, наведува ИНСТАТ.

Од подгрупите, цените кај зеленчукот и понатаму растат со двоцифрен број, како и кај овошјето и млечните производи и јајцата.

Намалувањето на цената на нафтата и нафтените деривати, од рекордните нивоа во текот на 2022 година, најмногу помогна во ублажувањето на инфлацијата.

Централна банка на Албанија на 1 ноември ја зголеми основната каматна стапка за 0,25 отсто и таа сега изнесува 3,25 отсто, поради, како што тогаш рече гувернерот Гент Сејко „кризата со цените која продолжува силно да се чувствува”.

Според него, банката предвидува во втората половина на следната година инфлацијата да достигне ниво од три отсто. 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk