logo
logo
logo

Грција повторно под вода- најтешка е состојбата на островот Евија (ВИДЕО)

Vecer | 27.09.2023

Грција повторно под вода- најтешка е состојбата на островот Евија (ВИДЕО)

Од утрово до граѓаните во тој регион биле испратени предупредувачки пораки поради опасните временски услови и опасноста од излевање на реката.

„Водата достигна еден метар во селото“, изјави претходно градоначалникот на Мантуди.

Според директорот на ЕМИ, Тодорис Колидас, невремето Елиас ќе донесе големи проблеми „на широк простор на Сперкиади, а делумно и во јужна Тесалија и Пелион“.

Како што јавија локалните медиуми, патот северно од Евија е пресечен на два дела поради свлечиште во селото Дервен. Силите на Цивилната заштита веднаш излегле на лице место бидејќи граѓаните останале заробени во селото.

„Ситуацијата во Рови повторно е шокантна, реката што минува низ селото надојде и сѐ е поплавено. Во селото има голем проблем“, вели жител на Рови.

Нешто по 03:00 часот во централна Грција започна нов бран на тешки временски услови. Во Северна Евија имало обилни врнежи од дожд со интензивни грмежи, што резултира со поплавени куќи.

Лоша е состојбата и во Иштија и пошироко, каде имаше свлечиште од помал обем, а повикани се пожарникари да ги отстранат откорнатите дрвја.

Од 4 часот наутро настрада и Халкида. Големо количество вода падна во градот, а противпожарната служба ја испумпува водата од поплавените подруми. Малку по 05:00 часот дошло до прекин на електричната енергија на голема површина северно од Халкида, придружен со силни грмежи.

Во исто време, врнежите се интензивни во Фтиотис и особено во областа Ламија. Од 5 часот наутро врне континуирано, со интервали со обилни врнежи. Покрај тоа, голем број жители на селото Коми ноќта ја минале во канцеларијата на месната заедница, од каде од вчера биле алармирани поради опасност од излевање на реката Сперхиос.

Од 6 часот изутрина бран невреме го зафати регионот Аталанти, додека во Ламија продолжува да паѓа обилен дожд. Училиштата денеска се затворени во Ламија, како и во Домокос, Макракоми и Стилида.

Атика се „разбуди“ со невреме и удари на гром, но засега нема сериозни проблеми.

Обилни дождови наврнаа и во Тина. Според противпожарната служба, до 6 часот биле примени повеќе повици за испумпување на вода од Маруси, Палини, Врилисија и Пентели. Бурата Елијас, која почна да напредува во понеделникот, главно во Калаврита, Агиа, Коринтија и Трикала, пристигна во Атина околу 2 часот по полноќ со силен дожд и грмежи, а најпрво ги зафати Пиреја, Никеја, Керацини, Пераму и Фалиро, а потоа и други области во јужните предградија како Алимос и Неа Смирни.

Според meteo.gr, бурата Елиас ќе погоди вкупно петнаесет префектури со дожд и невреме.

Во првата фаза невремето ќе се прошири на Китира, Споради и Западен Крит, а во втората фаза на неколку островски делови на Егејското Море.

Во четврток, силните ефекти од невремето ќе останат на источниот и јужниот дел на копното (вклучувајќи ја и Атика), додека ги зафати Кикладите, Крит и островите во источниот дел на Егејското Море и потенцијално областите на североисточна Грција, објави Прототема.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk