logo
logo
logo

Големи резерви на злато се пронајдени во централниот дел на БиХ

Vecer | 08.06.2023

Големи резерви на злато се пронајдени во централниот дел на БиХ

Ова го соопшти босанската филијала на австралиската компанија, која спроведува истражување на повеќе локации низ Босна и Херцеговина.

На локацијата Зекилова Коса е откриено злато, а последните анализи направени во лабораториите потврдиле постоење на поголеми количества злато кое во некои делови содржи и до 4,89 грама злато на тон.

Тие истраги, кои траат неколку месеци, опфатиле површина од 1,2 квадратни километри. Во поглед на откривањето на златни наоѓалишта, се најавува проширување на истражувањата во северозападниот дел на тој локалитет.

„Понатамошното следење на овие одлични резултати без сомнение е оправдано и очекуваме што поскоро да добиеме согласност од локалната самоуправа за продолжување на геолошките истражувања“, изјави извршниот директор на Лајкос Балкан Металс, Младен Лујиќ.

Воедно, тој посочи дека оваа компанија при истражувањето посветува посебно внимание на зачувувањето на животната средина. Оваа општина се наоѓа недалеку од Јајце во централниот дел на БиХ, на меѓуентитетската граница на Федерацијата БиХ и Република Српска.

Компанијата соопшти дека на почетокот на оваа година биле потврдени значителни наоѓалишта на злато. Lykos Metal Balkan од Босна и Херцеговина е во сопственост на австралиската компанија Lykos Metals Limited, која врши ретки истражувања на рудата на четири локации во Босна и Херцеговина.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk