logo
logo
logo

Досега најмасовен протест во Белград, Бјелогрлиќ се расплака: Тој ден го допревме дното (ВИДЕО)

Vecer | 03.06.2023

Досега најмасовен протест во Белград, Бјелогрлиќ се расплака: Тој ден го допревме дното (ВИДЕО)

Предниот дел од главниот дел од колоната стигна до Претседателството на Србија, а за разлика од претходните протести, колоната се движи многу брзо и многу учесници веднаш по говорот решија веднаш да се упатат кон Претседателството.

По обраќањето на спикерот, попладнево започна протестниот марш до Претседателството на Србија. Она што е различно е тоа што организаторите ги повикаа сите да ги остават пораките што ги подготвија за претседателот Вучиќ.

Некои од граѓаните рекоа дека не ги подготвиле пораките, додека еден човек рече дека неговата порака е „Колку побрзо се тргнеш, толку подобро“.

Ова е најмасовниот протест во Белград досега и да се скандира „Вучиќ, оди си“.

  Актерот Хаџи Ненад Маричиќ изјавил дека некому му се слошило на протестот и дека се јавуваат во итната помош. Маричиќ ова го изјави откако ги прочита барањата на демонстрантите и ја покани толпата да остави пораки пред Претседателството на Србија. Сите пораки заедно ќе ги оставиме пред Претседателството“, рекол актерот, а пренесува РТС.

„Ќе мораме да направиме краток прекин на програмата. Погледнете колку сме. Никогаш не сме биле толку многу. Погледнете колку сведоци. Тие веќе почнаа да објавуваат дека сме ги испратиле најлошите закани од ова место. Одовде се испратени пораки за мир. Подостоинствен собир никогаш немало. Само мирно сакаме да го кажеме она што го гледаме и чувствуваме во нашите срца - во политичка смисла, готово“, рече Маричиќ и ја крена десната рака. Тој ги препрочита барањата на протестот и посочи дека „одолговлекувањето со Собранието нема да ги спречи“.

Актерот и режисер Драган Бјелогрлиќ рече дека мисли дека денес има повеќе демонстранти од кога било.

„Посебно сакам да им се обратам на младите во Србија, пред еден месец бевме опфатени со трагедија каква што нашите луѓе не паметат. Трагедија која никогаш нема да ја преболиме и не треба да ја преболиме. Сите наши порази и несреќи , сите злосторства што сме ги направиле на другите и самите нас го допреле дното, а ако има дно, го допревме тој ден“, рече Бјелогрлиќ. „Тоа што вие младите излеговте на улица, дека нема да живееме во ова голо општество, дава надеж дека ќе се издигнеме од тоа дно“, рече Бјелогрлиќ.

Актерката Светлана Цеца Бојковиќ изјави дека не сака да се сеќава на злосторството што се случило. „Оваа рана не може да зарасне, не е само рана на родителите, туку рана на целото општество“, рече таа.

„Во какво општество живееме денес, во што се претвори денес? Се претвори во општество во кое вештите и вредните се маргинализирани, а недоволно образованите, неквалификуваните и неспособните се поставуваат на нивните места.“ истакна Бојковиќ, додавајќи дека во тоа општество културата и образованието се на дното, а треба да бидат темел на еден народ, идентитет.

Бојковиќ изјави дека ова е последниот аларм за спас на Србија.

„Пред точно еден месец Србија застана, трагедијата не удри сите во лице, на најсуров можен начин. Неправедно беа скратени соништата на децата, кои никогаш нема да се остварат. Сите ја споделивме тагата, стравот и гневот од тие денови. Сите се прашуваа зошто и како понатаму.Триесет дена подоцна, додека стоиме овде, мислиме на родителите кои ги загубија децата и им кажуваме дека не се сами“, рече на почетокот актерот Ненад Хаџи Маричиќ. Тој им се заблагодари на сите колеги актери кои решија да ја поддржат заедничката борба против насилството. Тој рече дека оваа борба не припаѓа на ниту еден поединец, но ова е заедничка борба за иднината.

Маричиќ побара молчење за да се слушаат 18 истрели на секои 18 секунди за секоја жртва, за секој прерано згаснат живот.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk